Doruksat Uyduforum width=  

Geri Git   Doruksat Uyduforum >
--=BİLGİSAYAR - TEKNOLOJİ DÜNYASI=--
> Bilgisayar - İnternet Dünyası > Linux
Albümler Kayıt SSS Üye Listesi Ajanda Konuları Okundu İşaretle

PROGRAM ARŞİVİ BÖLÜMÜMÜZDE YAYINLANAN PROGRAMLARIN TÜMÜ TANITIM AMAÇLI OLUP FREEWARE YADA PROGRAM SAHİPLERİNİN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLADIĞI DEMOLARIDIR. BU NEDENLE FORUMUMUZDA SERİAL CRACK VS YASAKTIR. FULL KULLANMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN SATIN ALINIZ !!!

ÖNEMLİ = TÜRKİYE DE BULUNAN ŞİFRELİ DİGİTAL YAYINLARIN İLLEGAL İZLENMESİNE YÖNELİK MESAJ YAZMAK DOSYA YAYINLAMAK VEYA ŞİFRE VERMEK YASAKTIR. AKSİNİ YAPAN ÜYELERİMİZ UYARILACAK VE MESAJI SİLİNECEKTİR !!!Yanıtla
LinkBack Konu Araçları Mod Seç
Okunmamış 19-09-2005, 18:32   #1 (permalink)
Çalışkan Üye
 
Qozmic® kullanıcısının avatarı
Giriş: 14 Jan 2005
Yaş: 38
Mesaj: 957
Varsayılan Linux'unuzu güvenli hale getirin

Sonunda Windows`u silip Linux kurdunuz fakat 'script kiddie'ler tarafından sahiplenilmek istemiyorsunuz. Bot çiftliği, icmp kaynağı, spam için bir arabirim olmak ve mail`lerinizin, özel dosyalarınızın okunup silinmesini istemiyorsunuz.

OK, bugün Linux makinanızı güvenli hale getirmek için bazı pratik yöntemler anlatacağım. Öncelikle söyleyeyimki: Herşeyden bahsetmeme imkan yok - hack edilmemeniz için hiçbir garanti yoktur. Sadece karşı tarafta girmeye çalışandan biraz daha fazla bilmek amacımız. Önemli konulara değineceğim ve mümkün olan yerlerde detaya gireceğim fakat sizinde biraz araştırma ve tecrübe yapmanız gerekecek.

Not: Önerilen komutlar köşeli parantezler arasında yer alacaktır. Eğer komut hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz man yazın. Eğer bir konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa [Üyelik girişi yapmadan linki görüntülüyemezsiniz.Üye iseniz giriş yapınız. ] yada [Üyelik girişi yapmadan linki görüntülüyemezsiniz.Üye iseniz giriş yapınız. ] ile bir web araştırması yapın. Web aramalarınızda, arama kriterlerinde ısrarlı ve kararlı olun ve ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz.


Kurulum sonrası
Net`e bağlanmadan önce yapmak isteyeceğiniz bir kaç şey olacak. Sırası önemli olmayacak şekilde onları sıralayayım:

* 2 tane root olmayan kullanıcı ekleyin [adduser]. Bir kullanıcı sizin için olacak ve bu şekilde normal aktiviteler için root hesabını kullanmayacaksınız. Diğer hesap açıkları test etmek için kullanacağınız normal kullanıcı haklarına sahip bir hacker kullanıcı için olacak.
* Root kullanıcı hesabı ve diğer hesaplar için zor şifreler seçin! Basit ingilizce (türkçe) kelimeler yada rakamın arkasına eklenen kelime seçmeyin. Bu şifreler kırılabilir. Rastgele numara harf ve işaretler kullanın.
* İhtiyaç duyulmayan tüm ağ servislerini kaldırın. Linux pek çok güzel şey ile geliyor fakat çoğunu belkide hiç kullanmayacaksınız. Muhtemelen imap çalıştırmaya ihtiyacınız olmayacak. Belki finger`ı da kaldırmak da iyi bir fikir. Pek çok (hepsi değil) ağ servisleri /etc/inetd.conf (Xinetd.conf) dosyasında ayarlanır. Bu dosyayı bir editörle açın ve ihtiyaç duymadıklarınızın başına # işareti (comment out) koyun. Ben sadece ftpd ve telnetd yi bırakmayı tavsiye ederim. Eğer çok paranoyaksanız herşeyi kaldırın ve inetd yi hiç çalıştırmayın. Ben sadece sshd (şifrelenen güvenli shell oturumları) kurulu pek çok makina gördüm. Inetd yada diğer ağ servislerini açılıştan kaldırmak için /etc/rc.d (Not: redhat`de bu dosyaları /etc/rc.d/init.d altında bulabilirsiniz. Kullandığınız dağıtımın dokümantasyonundan açılış dosyalarının nerde olduğunu bulabilirsiniz) dizinine gidin. Burdaki bütün dosyalara bakmaya zaman harcamaya değer fakat eğer hangi dosyanın hangi (kaldıracağınız) servisleri içerdiğinden emin değilseniz, dizin içerisinde [grep *] işlemini yapın. Aşağıdaki gibi birşey görebilirsiniz:
${NET}/inetd
Satırın başına bir # işareti koyarak bu servisi kaldırabilirsiniz. Eğer bir web sunucusu çalıştırmak istemiyorsanız httpd ye bu işlemi uygulayın. Inetd.conf ve diğer açılış dosyalarınızdan istenmeyen servisleri kaldırdığınıza emin olduğunuzda reboot edebilir (tembel) veya çalışmasını istemediğiniz servisleri kill komutu ile kapatabilir [kill -TERM ] ve inetd`yi tekrar çalıştırabilirsiniz [kill -HUP ] . Şimdi istemediğiniz bir servisin çalışmadığına emin olmalısınız. Bunun iki yolu var: 1) strobe yada başka bir port tarayıcısı edinin ve makinanızı tarayın. Size hangi port`ların açık olduğunu listeleyecektir. 2) [netstat -a] komutunu çalıştırın. netstat manuelini okumanız faydalı olacaktır. Çok yararlı bir komuttur.
* İhtiyaç duyulmayan diğer servisleri kaldırın. Pek çok ağ servisini kaldırdınız ama hala çalışmasını istemediğiniz ağla ilgili olmayan servisler çalışıyor olabilir. Örneğin fax sunucuları, print işlemleri (ihtiyacınız varmı?) vs. Çalışan bütün işlemleri [ps aux | more] ile iyice inceleyin. Bunlardan bazıları sistemin çalışması için gereklidir. O yüzden rastgele kill`lemeyin. Her çalışan işlemin ne yaptığını araştırmanız gerekir. Sonra ihtiyaç olup olmadığına karar verirsiniz. (ipucu: init, kswapd, kflushd, kerneld gibi şeylere ihtiyacınız olacak) İhtiyacınız olmayan işlemlere karar verdiğinizde onlari [kill -TERM ] ile kill`leyin. Ve eğer sisteminiz çökmediyse (yani init yada benzeri bir işlemi durdurmadıysanız) /etc/rc.d ye geri gidin ve istemediğiniz işlemlerin satırlarının başına # işareti koyun.

OK, sisteminiz gereksiz güvenlik risklerinden kurtularak güzelleşmeye ve hafiflemeye başladı. Ana güvenlik açıklarından birini daha kapatmalıyız:
* Kullanımına ihtiyaç görmediğiniz (ve root olarak kullanımına ihtiyaç görmediğiniz) tüm dosyalardan suid bit`lerini kaldırın. Setuid dosyaları normal bir kullanıcı tarafından çalıştırıldığında sahibi yada grubun kimliği ile çalışan programlardır. Genelde de sahip root`dur. Bir suid root programda güvenlik açığı bulunduğunda kullanıcılarınızdan biri bir script indirip sistemi ele geçirebilir. Bu yüzden sisteminizdeki tüm suid dosyaların bir listesini tutmalısınız:
[ls -alF `find / -perm -4000` > /tmp/suidfiles]
Şimdi elinizde /tmp dirinde sisteminizdeki tüm suid dosyaların bir listesi var. Suid dosyaları izinleri 4755 yada benzeri olarak ayırt edilirler ve aşağıdaki gibidirler:
-rwsr-sr-x 1 root mail 59240 Apr 6 20:04 /usr/bin/procmail*
Listeyi dikkatle inceleyin ve ihtiyacınız olmayanların izinlerini değiştirin. Ben [chmod 4700 ] kullanıyorum çünkü dosya tarama yapan bir script kiddie`ye hala bir suid program gibi gorunuyor ama gerçekte kullanıcı tarafından çalıştırılamaz. Bu şekilde her suid dosyayı incelemelisiniz.


Kendinize Saldırın
Bugtraq mesajlaşma listesine yada diğer bir güvenlik tartışma kaynağına kayıt olun. Burda en son güvenlik açıkları hakkında çıkar çıkmaz haberiniz olabilir. [echo 'subscribe GUVENLIK olympos' | mail [Üyelik girişi yapmadan linki görüntülüyemezsiniz.Üye iseniz giriş yapınız. ]] . Geride kalan tüm suid dosyalarınız, ağ servisleriniz ve kernel için tüm varolan exploit`leri edinmeniz gerekli.
Makinanızı test edin. Hacker kullanıcı hesabınızla tüm servislerin açıklarını deneyin. Webde arama yaparak ve güvenlik arşivlerine bakarak exploit`leri bulabilirsiniz (ör. remote ftpd exploit). Bunları çalıştırın ve etkilenip etkilenmediğinize bakın. Not: uzaktan gerçekleştirilebilen exploit`ler daha tehlikelidir çünkü makinada bir kullanıcı hesabı olmasını gerektirmeyebilir. O yüzden önce ağ servislerinizi kontrol edin. Kullanıcılarınız olana kadar (yada dışardan birisi root-olmadan sisteminize girmesi gerekir) yerel açıklar hakkında endişelenmenize gerek yok.
Ayrıca ticari yada ücretsiz güvenlik tarayıcıları kullanabilirsiniz.

Ağ servislerinizin, suid dosyaların ve kernel`in güvenli olduğunu düşündüğünüzde daha gelişmiş korunma ve izleme tekniklerine geçebilirsiniz. Güvenlik konuları, en son çıkan güvenlik açıkları ve exploit`leri takip etmeyi unutmayın.


Sistem değişiklikleri
Kritik dosyalarınızı koruyun. Düzenli yedeklemeler dışında kritik yada trojansız (login dosyaları, ps, ifconfig, netstat vs) sistem dosyalarının güvenli kopyalarını almalısınız. Neleri korumak istediğinizin listesi (kuran kişinin daha sonra kullanımı için sistem çalıştırılabilir dosyalarına backdoor`lar bırakmak için dizayn edilmiş olan) enson linux rootkit`ine bakılarak öğrenilebilir. İşte yapmanız gereken: trojan`lanma riski taşıyan tüm binary dosyalarınızı bir diskete kopyalayın. Disket çıkarın ve yazmaya karşı koruyun. Periyodik olarak [diff] ile floppy deki dosyalar ile sisteminizdeki dosyaları karşılaştırın. Tamamen aynı olmaları gerekli. Bu etkili bir anti-trojan stratejisidir.
Solar Designer`ınki gibi çalıştırılamayan bir stack yaması kurun. Bu açık bulunduran bir programın buffer overflow`dan etkilenmesi riskini azaltır.
Tripwire veya benzeri, sistem dosyalarınızın bütünlüğünü kontrol eden bir program kurun.
Log dosyalarınızı başka güvenli bir makineye periyodik olarak gönderin. Güvenlik izleme loglarını başka yere koymak saldırganın izlerini silmesini zorlaştırır.
Yaratıcı mount teknikleri uygulayın. Herkesin yazma izni olduğu /tmp gibi dizinleri kendi partitionlarına mount etmek ve nosuid yapmak gibi. Bunun anlamı, birisi herkesin yazabileceği alanda bir suid root shell yaratabilse bile sistem suid bit`ini gözardı edecek ve onlar da normal shell alacaklardır. Bunu isterseniz /home dizinine de uygulayabilirsiniz [mount].
Kendi sisteminizde ve mümkünse sizinle internet arasında firewall sistemleri kullanın. Şüpheli (mesela port taraması yapan) hostlardan size gelen paketleri [ipfwadm] ile durdurabilirsiniz. Hosts.allow ve hosts.deny dosyalarını dikkatlice ayarlayarak ağ servislerinizin hangi hostlardan bağlantılara izin vereceğini belirleyebilirsiniz.. (Tüm modern linux dağıtımlarının tcpwrappers ile geldiğini varsayıyorum).İzleme ve Loglama
Standart log dosyalarınıza (/var/adm/syslog ve /var/adm/messages - bazen bunlar /var/log altında yada başka yerdedirler) dikkat edin. Bunlara nelerin kaydedildiğini ve uygulamaların neler olduğu hakkında nasıl daha detaylı yada daha az bilgi verebileceğini araştırın. İsterseniz farklı log dosyaları kullanın.
Ek loglama çalştırın: Bütün TCP SYN`lerini, bütün icmp`leri vs gibi herşeyi loglayan araçlar var. Burda dikkat etmeniz gereken terabayt`lık bir log dosyası sahibi olmamak. Bu yüzden farklı loglama araçlarını inceleyin ve ne kadar bilgi yarattıklarını kontrol edin. Bir loglayıcıyı dosya yerine geniş scrollback buffer`ı olan bir terminal penceresine loglayacak şekilde çalıştırabilirsiniz. Böylece DOS saldırısında tonlarca şeyi dosyaya yazması gerekmez.
Sniffer`lar kullanın. [tcpdump] ile ağda nelerin olup bittiğini görebilirsiniz. Ayrıca istenilen portlardaki gelen ve giden bağlantıları izlemek için başka sniffer`lar kullanabilirsiniz. [sniffit] interaktif modu olan çok iyi ayarlanabilir bir sniffer. Sniffer`ı mümkünse farklı bir makinada çalıştırmak daha iyidir. Ayrıca burda kullanıcı mahremiyetine dikkat etmelisiniz. Bir sniffer ile email sifrelerini vs görebilirsiniz. İyi bir sniffer edinip ağınızda nelerin gezindiğini inceleyin.
linspy, ttysnoop ve benzeri programları kullanın. Dikkatli olun, bunlar tamamen kullanıcı mahremiyetini ihlal eder. Sadece hack edildiğinizden şühelendiğinizde bunları kullanın. Oturum görüntülemek çok güçlü bir olaydır.
Sık sık kendinizde port taraması yapın. Eğer birisi bir port`ta herhangi birşey çalıştırıyorsa bu şekilde farkına varabilirsiniz. Ayrıca netstat -a ve -e kullanarak hangi servislerin çalıştığına bakabilirsiniz.


alıntı


__________________
#include
main()

{

printf("all support , complete support [Üyelik girişi yapmadan linki görüntülüyemezsiniz.Üye iseniz giriş yapınız. ] .\n");

return 0;

}

Qozmic® Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
 

Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2 Şuan Saat 17:30.


Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 PL2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388