Doruksat Uyduforum width=  

Geri Git   Doruksat Uyduforum >
--=BİLGİSAYAR - TEKNOLOJİ DÜNYASI=--
> Bilgisayar - İnternet Dünyası > Linux
Albümler Kayıt SSS Üye Listesi Ajanda Konuları Okundu İşaretle

PROGRAM ARŞİVİ BÖLÜMÜMÜZDE YAYINLANAN PROGRAMLARIN TÜMÜ TANITIM AMAÇLI OLUP FREEWARE YADA PROGRAM SAHİPLERİNİN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLADIĞI DEMOLARIDIR. BU NEDENLE FORUMUMUZDA SERİAL CRACK VS YASAKTIR. FULL KULLANMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN SATIN ALINIZ !!!

ÖNEMLİ = TÜRKİYE DE BULUNAN ŞİFRELİ DİGİTAL YAYINLARIN İLLEGAL İZLENMESİNE YÖNELİK MESAJ YAZMAK DOSYA YAYINLAMAK VEYA ŞİFRE VERMEK YASAKTIR. AKSİNİ YAPAN ÜYELERİMİZ UYARILACAK VE MESAJI SİLİNECEKTİR !!!

Yanıtla
LinkBack Konu Araçları Mod Seç
Okunmamış 27-03-2006, 01:21   #1 (permalink)
Elektronikçi

stelyo kullanıcısının avatarı
Giriş: 28 Jan 2005
Unix Ve Linux

UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. 1960’lı yılların sonlarına doğru AT&T Bell laboratuarlarında geliştirilmeye başlanan UNIX işletim sistemi zamanla belli kuruluşlar tarafından sahiplenilmiş ve serbest yazılım olmaktan çıkarak, Microsoft işletim sistemleri gibi kaynak kodları dışarıya kapalı ve ücretli yazılımlar haline gelmiştir. Zaman içerisinde yayılmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markası olduğundan dolayı birçok şirket, aynı temele dayanan işletim sistemleri için değişik isimler kullana gelmişlerdir. Örnek olarak

Hewlett-Packard HP-UX
IBM AIX
Sun Microsystems SunOS

kullanmaktadırlar. Bugün kişisel bilgisayarlardan süper bilgisayarlara kadar bir çok bilgisayar için yazılmış bulunan UNIX türevleri mevcuttur. Ne var ki bu türevlerin çoğu gelişimi belirli bir noktada durmuş ve yüksek fiyatla satılan ticari yazılımlardır.

Unix işletim sistemi nedir?

UNIX çok kullanıcılı, çok işlemli ve zaman paylaşımlı bir işletim sistemidir. Çok kullanıcılı olması demek, aynı anda işletim sisteminin birden fazla kullanıcı tarafından kullanılabilmesi demektir. SCO UNIX’te kullanıcı sayısı satın alınan ürünün izin verdiği kullanıcı sayısı ile (satın alınan lisans sayısı ile) sınırlıdır. Birden fazla kullanıcının sistemi kullanabilmesi yanında UNIX’ in özelliklerinden biri de çok işlemli olmasıdır. Yani kullanıcılar sistemde aynı anda birden fazla işlem (process) çalıştırabilirler. Bu, siz bir işlemi başlattıktan sonra, o başlattığınız işlem çalışmaya devam ederken başka bir işlem de başlatabilirsiniz demektir. Bu, UNIX,e bağlı bütün terminallerdeki kullanıcılar tarafından yapılabilir. Üçüncü olarak da, Unix’in, zaman paylaşım özelliği vardır (time sharing). Bu özellik sayesinde, tek merkezi işlem üniteniz (CPU) olsa bile sistemde yapılan işlerin hepsinin devam etmesi sağlanabilir. Her kullanıcının bir öncelik sıralaması (priority) vardır ve yapılan işlere merkezi işlem ünitesi tarafından ayrılacak olan zaman bu öncelik sırasına göre belirlenir. Süper kullanıcı, işlemlerin ve kişilerin öncelik sıralarını değiştirebilir.
Merkezi işlem ünitesi 1 birim zamanını, bekleyen işler arasında paylaştırarak, tüm işleri aynı anda yürütür.

UNIX İŞLETİM SİSTEMİ DOSYA VE DIRECTORY YAPISI
UNIX 'te tüm disk en az iki dosya sistemi olarak formatlanır. İstendiği taktirde diski ikiden fazla dosya sistemine bölme olanağı da bulunmaktadır. Dosya sisteminin başında bulunan ilk blok, dosya sistemi ile ilgili bilgileri tutar ve bu bloğa "super block" adı verilir. Super block, dosya sisteminin büyüklüğü, başlangıç ve bitiş adresleri, inode tablosu, boş blok tablosu, data bloklarının başlangıç adresi gibi bilgileri saklayan ve dosya sisteminin sınırlarını belirleyen bloktur. Bir diğer görevi de dosya sisteminin düzgün olarak kalmasını sağlamak, entegrasyonu herhangi bir nedenle bozulduğu zaman da bu bozukluğu giderecek yazılımları çalıştırmaktır. UNIX işletim sisteminde her şey bir dosya olarak bulunmaktadır. Dosyaların isimleri sadece biz insanların daha kolay anlamaları için tutulmaktadır. UNIX bizim kullandığımız dosya isimleri ile ilgilenmez ve dosyalara isimleri ile ulaşmaz. İsim yerine sistemde her yaratılan dosyaya, sadece ona ait bir numara verilir. Bu numaraya "inode" denmektedir. Dosyaya ait tüm işlemler bu inode numarası kullananılarak yapılır. Super block içinde bir bölüm inode tablosu olarak ayrılmıştır. Bu tabloda her dosyanın numarası, sahibinin, grubun isimleri, son erişim, değiştirilme tarihleri, link sayıları tutulmaktadır. Tutulan bir diğer önemli bilgi ise bu dosyanın kullanıldığı veri bloklarının adresleridir. Görüldüğü gibi inode tablosunda dosyanın adı yoktur. Dosya isimleri directory 'lerde tutulur. Directory 'de inode numarası ve ona karşılık gelen dosya adı tutulmaktadır. Siz bir dosyanın adını belirterek herhangi bir işlem yapmak istediğinizde sistem, directory 'den bu dosyanın adına karşılık gelen inode numarasını bulur ve bundan sonraki tüm işlemleri bu numarayı kullanarak yapar. UNIX işletim sisteminde bilgileri tutan normal dosyalardan başka bir de özel dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar tüm sistem kaynaklarına ulaşan, daha açık bir ifade ile "device driver" 'lara bilgi yollayan ve oradan gelen bilgileri size aktaran dosyalardır. Bellek, disk, yazıcı gibi tüm sistem kaynakları bu tip dosyalar kullanılarak erişilmektedir.

UNIX işletim sisteminin dosya hiyerarşisi ters dönmüş bir ağaç gibidir. Bu ağacın en üstte yer alan kısmına kök (root) adı verilir ve / işareti ile gösterilir. Bu ad sistem tarafından verilir ve daha sonra değiştirme olanağı yoktur. Onun dışında kullanıcılar kendi yarattıkları directory 'lere legal olmak şartı ile istedikleri isimleri verebilirler. Bir directory adının legal olabilmesi için , 14 harften kısa olması , içerinde özel karakterleri barındırmaması ve aynı daldan çıkan aynı adda başka bir directory'nin olmaması gerekmektedir. Bu directory yapısına ek olarak UNIX işletim sistemi bir dosyanın birden fazla kullanıcı tarafından kullanılmasını da çeşitli yöntemlerle sağlar.Bu yöntemlerin bir tanesi de link (bağ) lerdir. Link programı sayesinde bir dosya aslında sadece bir directory'nin içinde olmasına rağmen birden fazla directory'de bulunuyormuş gibi işlem görür.

Bunların dışında yine Unix’in temellerini teşkil ettiği ve türevi sayılabilecek sistemlerde var.Bunlardan günümüzde yaygın kullanılanı Linux dur.

LİNUX
Linux, serbestçe dağıtılabilen, çok görevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, Internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir. Linux’u incelemeden önce Linux’un tek başına bir işletim sistemi olup olamayacağına bir göz atmak gerekecektir. Linux aslında bir işletim sistemi değil bir işletim sistemi çekirdeğidir. Öncelikle konunun anlaşılması için bu çekirdeğin ne olgununa bir göz atalım.

İşletim sistemleri bilgisayar dünyasının en karmaşık yazılımlarıdır. Kullandığınız her program bu işletim sistemi denen ana yazılım tarafından kontrol edilir , çalıştırılır. Çekirdek (kernel) elinizdeki sabit diskiniz, monitörünüz , hafızanız kısaca her türlü donanımınızla sizin aranızda durur .
İşletim sistemleri bir kaç bölümden oluşur .Bunların en önemlisi çekirdektir. Önemine rağmen sadece bir çekirdek bir işletim sistemini tek başına tanımlayamaz. Çekirdeğin yanında işletim sisteminin diğer yazılımları ve uygulamaların da bulunması gerekir. Şu noktada işletim sistemleri kabaca bu iki yapının birleşmesiyle meydana geldiği söylenebilir. Linux da bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux da tek başına bir işletim sistemi olamaz. Bu noktada şunu söylemek gerekir.Linux da çekirdek hariç , kalan sistem yazılımlarının (init programları, loaderlar, derleyiciler , dosya sistemi araçları , ...) yüzde doksanı GNU tarafından sağlanmaktadır.

GNU nedir?
GNU açık kodlu yazılımlar geliştirmek amacıyla Richard Stallman tarafından ortaya atılan ve üzerinde çalışmalar yapılan bir projedir.GNU’ ya değinirken Richard Stallman’ dan da söz etmek gerekir . Çünki O, Unix (sonradan amacından biraz sapsa da) Linux gibi açık kodlu özgür yazılımları geliştirmeyi bir misyon haline getirmiş önemli kişilerden biridir.

GNU projesinin mimarı Richard Stallman 1970'lerde M.I.T'nin Artificial Intelligence laburatuarında çalışmaya başladı ve ılk önemli işi Emacs editörünü yazdı. Emacs dos, ve win32 dahil hemen her işletim sistemine taşınmış, `context sensitive' özelliği olan, herkesin kendine göre uyarlayabileceği, lisp kullanarak büyütebileceği bir editördür. Aslında Emacs' a editör demek yanıltıcı olabilir; o daha çok bir program geliştirme/hesaplama ortamı, bir kabuk gibi kullanılmaktadır. Emacs içinden e-posta, haber grubu okumak, program derlemek, hata aramak, başka programları çalıştırmak mümkündür.
Stallman 1983'te GNU Manifestosunu yayınladı ve GNU projesi 1984'te başladı. GNU desteklemek için Free Software Foundation ve daha sonra Leage of Programming Freedom kuruldu. GNU'nun kısa açılımı Lisp'in yinelemeli yapısını aktarır: GNU ``GNU's Not Unix''in kısaltılmasıdır. GNU projesinin amacı, Unix benzeri ama onu aşan, `free' bir işletim sistemi geliştirmektir. Kullanıcıların kopyalamakta, dağıtmakta, değişiklik yapmakta özgür olduğu bir işletim sistemi söz konusudur.

GNU projesinin ilk ürünlerinden biri C derleyicisidir. Bugün optimizasyon özelliği olan GCC, VMS, dos, win32/NT dahil pek çok işletim sistemine taşınmış; bazı ön ve son işleyiciler ile de, C++, Objective C, pascal, fortran için de derleyici haline gelmiş, Unix dünyasının vazgeçilmez bir derleyecisi olmuştur. GNU ekibi kernel Çekirdek) dışında bir işletim sistemi ve geliştirme için pek çok aracı geliştirmiştir.

Linus Torvalds'in Linux kerneli yazması ile GNU araçlarının kullanılacağı bir işletim sistemi ortaya çıkmıştır. Popüler olarak bilinen Linux sistemini GNU/Linux olarak tanımlamak çok daha doğrudur. Linux, ``GNU jenerasyonun'' bir ürünüdür. Linux dünyasın kernel dışında dağıtım ve kurulumun mekanizmaları kurarak Linux'un ve dolayısıyla GNU ve `Free' yazılımın çığ gibi büyümesini sağladı. Herkesin bildiği gibi tüm büyük donanım ve yazılım firmaları Linux trenine destek veriyorlar.

GNU/Linux'un dışında kaynak koduyla dağıtılan ve pratik olarak bedava olan bir başka sitem daha vardır.Berkeley Üniversitesinde geliştirilen BSD. FreeBSD, NetBSD sürümleri olan BSD de tam bir işletim sistemidir. İki temel Unix varyasyonundan biri olan BSD, TCP/IP'nin geliştirilmesinde, mailx/sendmail/bind gibi temel programların geliştirilmesinde önemli katkıda bulunmuştur. İlk BSD ekibinde Özalp Babaoğlu, Bil Joy gibi devler de vardı. BSD doksanların başında, Linux' dan önce BSD386 adıyla bir heyecan dalgası yaratmıştı..
Kısaca Linux’ un neden ve kimler tarafından geliştirildiğini açıklamış olduk.. Şimdi Linux’un diğer özelliklerine bir göz atalım.

Linux'un Kullanım Amaçları
Ücretsiz olarak dağıtılıyor ve gelişiminin hala devam ediyor olması bir çok kişinin Linux'un profesyonel alanlarda kullanılamayacağının düşünmesine yol açmaktadır. Oysa Linux işletim sistemini kullanan bilgisayarlar özel kullanım başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Kişisel Kullanımda Linux
Linux evinde veya işinde UNIX işletim sistemi altında çalışmak isteyenler için ideal bir platformdur. Özellikle işi veya eğitimi sırasında UNIX platformlar altında çalışmak, uygulamalar kullanmak veya yazılım geliştiren kişiler kendi kişisel bilgisayarlarında benzer ortamı yakalayabilmekte ve işlerini kendi kişisel bilgisayarlarında gerçekleştirebilmektedirler. Bunlara ek olarak Linux altında yer alan uygulamalar giderek sıradan bir kullanıcı için bile bu işletim sisteminin ilgi çekici hale gelmesini sağlamaktadır. Gelişimleri henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, herhangi bir kişisel bilgisayardan beklenebilecek yazı editörleri, hesap cetvelleri, çizim yazılımları, veri tabanları birçok ihtiyaca cevap verecek düzeye gelmiştir. Örneğin LaTeX kullanıcıları MS-DOS altında buldukları desteğin çok daha fazlasını Linux altında bulabilmektedirler.

Linux, öğrenmesi kolay bir işletim sistemidir. Bir kere Linux ile tanıştıktan sonra pek çok işlerin bu sistemle yapacağınızı fark edebilirdiniz.
Ofis yazılımlarını (Staroffice, OpenOffice) kullanabilir, çeşitli dillerde uygulama geliştirebilir, Internet'e bağlanabilir ve en önemlisi açık bir işletim sisteminin faydalarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Internet Sunucusu olarak linux
Linux doğrudan TCP/IP desteği ile gelmektedir. Bu yönü ile TCP/IP temelli bilgisayar ağlarında hem istemci hem de sunucu olarak yaygın kullanım bulmuştur. Üzerinde hali hazırda bulunan servislerin çeşitliliği, yeni çıkan servislere hızlı ayak uydurması, kolay konfigüre edilebilmesi ve özellikle de düşük maliyeti sebebi ile yaygın olarak Internet servislerinin verilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Zamanla verdiği ağ servisleri başka protokollere destek verecek şekilde genişletilmiştir. Şu anda Linux:

1. WWW sunucu
2. DNS sunucu
3. NFS sunucu
4. NIS sunucu
5. X Window sunucu
6. BOOTP sunucu
7. SMTP sunucu
8. FTP sunucu
9. LIST sunucu
10. NEWS sunucu
11. gibi yaygın TCP/IP servislerinin yanı sıra

• NOVELL sunucu (Novell protokolü kullanarak disk ve yazıcı servisi)
• SAMBA sunucu (Windows 3.1, Windows95, Windows NT ve WfW için disk ve yazıcı servisi)
• APPLETALK sunucu (MacOS kullanan Apple makineler için disk ve yazıcı servisi)
Olarak kullanılabilmektedir.

Ağ Elemanı olarak Linux

Linux yazılım desteği ile birçok ağ elemanının yerine geçebilecek bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Birden fazla ağın birbirine bağlanması amacıyla bir yönlendirici (router) olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle farklı protokoller arası bir geçiş elemanı olarak yaygın şekilde Linux'tan yararlanılmaktadır. Ayıca yönlendirici olarak kullanıldığında kolaylıkla güvenlik amacıyla firewall (alev duvarı) olarak konfigüre edilebilmektedir. Buna ek olarak bir ağ üzerinde bulunan iki segmentin trafiğini birbirinden ayıran bir köprü (bridge) olarak da hizmet verebilmektedir. Birçok kurumda bir veya daha çok modemin bağlanması amacıyla bir terminal sunucu (terminal server) olarak Linux kullanılmaktadır.
Proxy / yönlendirici yerine geçebilir. Kiralık hat veya ADSL/dial-up üzerinden yapılacak İnternet/intranet bağlantısında kesintisiz servis almak için güvenle kullanılabilir.
Samba ile bir Windows NT/2000 makinenin yerini alabilir. Böylece sistemdeki yapıyı değiştirmeden dosya ve yazıcı sunucusu Linux'a çevirilebilir..

Peki Linux’ u diğer işletim sistemlerinden ayıran özellikler nelerdir.

Linux ve diğer işletim sistemleri arasındaki ilişkiyi, benzerlikleri ve farklılıkları bilmek önemlidir. Linux işletim sistemi, diğer sistemler ile birlikte aynı sabit diski paylaşabilir. UNİX’İ öğrenmek için kesinlikle en kolay ve ucuz yol olan Linux, diğer işletim sistemlerine karşı her zaman güçlü bir alternatif olmaktadır. Internet servis sağlayıcılarının büyük çoğunluğu, Linux kullanmakta, Internet bağlantılarını, e-posta ve haber grubu alış-verişinix Linux sayesinde yapmaktadır.

Bir kişisel bilgisayarı satın aldığınız zaman çok büyük ihtimalle üzerinde MS-DOS veya türevi bir işletim sistemi yüklenmiş olduğunu göreceksiniz. Her kullanıcı o veya bu şekilde MS-DOS ile tanışır. MS-DOS, üzerinde en fazla program yazılan işletim sistemi olmuş, bu yüzden modern işletim sistemleri çıkmadan önce her kullanıcının kurtarıcısı gözüyle bakılmıştır. Fakat MS-DOS arabirimi programlanırken ileriyi düşünemeyen programcılar, bu işletim sistemine Linux'ta olan bazı hayati özellikleri kazandıramamışlardır. MS-DOS, çok kullanıcılı bir sistem değildir ve aynı anda birden çok işi yapamaz. İsterseniz çalıştırılabilecek en geniş programın büyüklüğünü görmek için mem komutunu kullanmayı deneyin. Linux, sadece üzerindeki hafıza ile sınırlıdır. 80x86 tabanlı mikroişlemcinin her özelliğini sonuna kadar kullanır. Bunun sonucu olarak verimli bir işletim sistemi sayılabilir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de MS-DOS kullanmak istiyorsunuz. Onun da kolayını bulmuş Linux programcıları. Ücretsiz dağıtılan MS-DOS ve Windows emülatörü yardımıyla MS-DOS altında çalışan programların hemen hepsi Linux'la birlikte de çalışabilir. WinWord 2.0, sysinfo, Civilization ve Qbasic Linux altında sorunsuz çalışan MS-DOS/Windows programlarından birkaçı.Profesyonel bir yatırım sayılabilecek Windows NT'nin çok görevlilik ve hafızayı mükemmel kullanma gibi özellikleri vardır. Buna karşılık fiyatı oldukça yüksektir ve çalışmak için gayet yüksek standartlı bir makine ister.IBM firmasının geliştirdiği OS/2 de NT'ye benzer şekilde çok görevli işletim sistemi olup fiyat/performans oranı açısından makul sayılabilecek bir işletim sistemi olarak göze çarpar.

RedHat, Caldera gibi çeşitli Linux sürümleri da piyasada satılmakta, çok zengin bir döküman ve arşiv kaynağı ile kullanıcılara sunulmaktadır. 80x86 tabanlı işlemciler üzerinde kurulabilen ve İnternet üzerinde bedava dağıtılan diğer işletim sistemlerinden birisi FreeBSD'dir. FreeBSD, bir grup programcı tarafından BSD standartını 80x86 bilgisayarlara taşımak üzere geliştirilmiştir ve Linux ile büyük benzerlikleri bulunur.

Linux Kullanmanın AvantajlarıUNIX işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız ve bu işletim sisteminde platforma bağımlı bir yazılım kullanmıyorsanız, Linux ideal bir çözümdür.

Linux ücretsizdir. Sadece işletim sisteminin maliyeti açısından değil, verdiği performans için ihtiyaç duyduğu donanım açısından da çok ucuzdur. Üstüne üstlük çok kullanılan ve bol yedek parçası bulunan bir platform altında çalıştığı için belirli bir Linux sisteminin performansını artırmak için yapılması gereken yatırım başka bir UNIX iş istasyonunu aynı oranda geliştirmek için gereken yatırıma göre çok düşüktür. Herhangi bir Sun bilgisayarın hafızasını iki katına çıkarmak için harcanacak para ile bir Linux-PC'nin hafızasını iki katına çıkarmak için harcanması gereken parayı kıyaslamayı deneyin. Fakat şirketler bazında Linux'un bedava bir işletim sistemi olması genelde gözardı edilir.
Bir Linux makine bu sayede sadece işletim sistemi açısından değil donanım olarak da ucuza gelmektedir.

Linux hızla geliştirilmektedir. Bu gelişimin en büyük yararı, eksikliklerin kullanıcıların talepleri ve çabaları sonucunda hızla giderilmesidir. Linux diğer tüm işletim sistemlerine göre belirli bir donanım için daha hızlı destek verebilmektedir.

Linux çok değişik donanımlar ve servisler için özel olarak hazırlanır. İşletim sisteminin temelini oluşturan çekirdek kullanıcı tarafından da derlenebildiği için, bu derleme sırasında sadece kullanım amacına yönelik alt programlarla donatılır. Bu genel olarak daha sistemin performansını artırmaktadır. (Örnek olarak SCSI donanımınız yoksa çekirdeğinizde SCSI ile ilgili alt programlara yer vermezsiniz)

Linux Kullanmanın Dezavantajları
Linux'un serbestçe dağıtılıyor olması bir çok kişinin bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır. ``Ciddi bir şey olsa, bedava olmazdı !'' kanısı oldukça yaygındır.

Linux'un sürekli gelişiyor olması en büyük dezavantajlarından biridir. Henüz tüm ihtiyaçlara cevap vermemesi gelişimin bazı aşamalarında topyekün değişiklikler yapılması, gelişimi takip etmek için bazen sürekli yenileme yapılması, birçok kullanıcının bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır.
Linux herhangi bir ticari destek altında gelişmemektedir. Bunun en büyük yararı işletim sisteminin ticari kaygılar taşımamasıdır. Ancak bunun yanısıra diğer işletim sistemlerinde olan teknik destek, dağıtım ve dokümantasyon alanlarında eksikleri vardır. Özellikle teknik destek eksikliği, anahtar teslim çözümlere alışmış kullanıcıların çokluğu Linux kullanıcılarının sayısını sınırlayan temel faktörler olmuşlardır.

Bu konudaki eksikliği gidermek için çeşitli gönüllü kuruluşlar, kullanıcı grupları oluşmuştur. Zamanla Linux teknik desteği ticari bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Şu anda tüm dünyada Linux çözümleri konusunda teknik destek veren danışmanlar bulunmaktadır. Bu kişiler ve kurumlar hakkında ayrıntılı bilgiyi Consultants-HOWTO dokümanında bulabilirsiniz.

Linux işletim sistemini geliştirenlerin ticari kaygılar gütmemeleri bazı ticari yazılımların Linux üzerinde gelişmemesine sebep olmuştur. Linux üzerinde belirli konularda diğer işletim sistemlerinden aşağı kalmayan yazılımlar bulunmasına rağmen, belirli bazı konularda çok zayıf kalmıştır. ( Mesela oyunlar )
Linux üzerinde yer alan çözümlerin hepsi, basit kullanıcıların rahatça kullanabileceği düzeyde değildir. Bazı çözümler kullanıcıların belirli bir yazılım ve işletim sistemi bilgisine sahip olmalarını gerektirmektedir.

Linux hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra şimdi de belli başlı Linux komutlarına ve ne görev aldıklarına kısaca göz atalım

. - Halihazırdaki dizini gösterir.
.. - Önceki dizini gösterir.
~ - Aktif kullanıcının ev dizini
cd .. - Önceki (üst) dizine geç.
ls .. - Önceki (üst) dizinin içeriğini göster.
CTRL-C - Çalışan bir programı keser (komut satırına düşürür).
TAB - Komut/dosya ismi tamamlama
apropos <kelime> - İçinde "kelime" geçen tüm kılavuz sayfalarını tarar.
cat - "Dosya"nın içindekileri ekrana basar.
cd - "Dizin"e geçer.
cd .. - Üst dizine geçer.
chsh - Kabuk değiştir.
cp <dosya1> <dosya2> - dosya1'i dosya2'ye kopyala.
cp /home/ali/mesaj.txt /tmp - /home/ali/mesaj.txt dosyasını /tmp dizini altına kopyala.
echo <karakter dizisi> - "Karakter dizisi"ni ekrana bas.
PATH - Çalıştırılabilir dosyaların yerini gösteren değişken
echo $PATH - Bir dosya çalıştırılmadan önce nereye bakılacağını gösterir.
SHELL - Altında çalışılan kabuk.
echo $SHELL - Çalışan kabuğu gösterir.
finger <kullanıcı> - "Kullanıcı" hakkında ayrıntılı bilgi verir.
ln - İki dosya ya da dizin arasında sembolik bağ kurar.
ls - Dosya ve dizinleri göster.
ls /etc - /etc altındaki dosya ve dizinleri göster.
ls -l - Dosya ve dizinler hakkında geniş bilgi ver.
ls -al - Saklı (. ile başlayan) dosyaları da göster.
mkdir - Dizin yarat.
mkdir ~/gecici - Aktif kullanıcının ev dizini altında "gecici" adında bir dizin yarat.
more <dosya> - "Dosya"nın içeriğini ekrana yazdırır.
mv - Bir dosya ya da dizini taşır.
mv re1.gif /tmp - re1.gif dosyasını /tmp dizinine taşı.
mv linax.txt linux.txt - linax.txt dosyasının adını linux.txt olarak değiştir.
passwd - Şifreyi değiştirir.
pwd - Üzerinde çalışılan dizini gösterir (working directory).
rm - Bir dosyayı siler.
rm -f <dosya> - Dosyayı silmeye "zorlar".
rm -rf <dizin> - Bir dizini ve içindeki alt dizinleri siler.
telnet <makina> - telnet bağlantısını açar.
who - Sistemde kimlerin bulunduğunu söyler.
xf86config - X Window grafik ekranını yapılandırır:

Bizim işimiz rekorlara imza atmak.
stelyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Yanıtla

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları