Doruksat Uyduforum width=  

Geri Git   Doruksat Uyduforum >
--=GÜNLÜK HAYAT & KÜLTÜR - EDEBİYAT - SİNEMA - TARİH=--
> Hayatımızın Güzellikleri > Kadınca
Albümler Kayıt SSS Üye Listesi Ajanda Konuları Okundu İşaretle

PROGRAM ARŞİVİ BÖLÜMÜMÜZDE YAYINLANAN PROGRAMLARIN TÜMÜ TANITIM AMAÇLI OLUP FREEWARE YADA PROGRAM SAHİPLERİNİN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLADIĞI DEMOLARIDIR. BU NEDENLE FORUMUMUZDA SERİAL CRACK VS YASAKTIR. FULL KULLANMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN SATIN ALINIZ !!!

ÖNEMLİ = TÜRKİYE DE BULUNAN ŞİFRELİ DİGİTAL YAYINLARIN İLLEGAL İZLENMESİNE YÖNELİK MESAJ YAZMAK DOSYA YAYINLAMAK VEYA ŞİFRE VERMEK YASAKTIR. AKSİNİ YAPAN ÜYELERİMİZ UYARILACAK VE MESAJI SİLİNECEKTİR !!!Yanıtla
LinkBack Konu Araçları Mod Seç
Okunmamış 08-04-2006, 22:37   #1 (permalink)
Elektronikçi
 
stelyo kullanıcısının avatarı
Giriş: 28 Jan 2005
Konum: Kuşadası
Yaş: 39
Mesaj: 9,289
Geç Gelen Mutluluk Tüp Bebek

Geç Gelen Mutluluk Tüp Bebek

'Kadınlar Günü' haftası nedeniyle kadın sağlığı hakkında ailem.com üyelerini bilgilendiren Medİstanbul Gündüz Hastanesi Üreme ve Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tevfik Yoldemir, aynı zamanda uzmana danışın bölümümüzden üyelerimizin tüp bebek tedavisi ve tedaviye rağmen bebek sahibi olamama hakkındaki sorularını yanıtlıyor. Op. Dr. Tevfik Yoldemir, bebek sahibi olma isteyen anne adaylarının yaşadığı stresin de onların bebek sahibi olmalarına engel olduğunu belirterek, ailem.com'un konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Tüp bebek uygulaması sürecinde, hastaların kendi başlarına uygulayacakları neler bulunmaktadır ?
Bu süreçte hastalar; cilt altı iğnelerini, burun içine sıkılan spreyleri kullanmaktadırlar. Kalçadan kas içine yapılan iğne kullanımı iyice azaldı. Tedavi boyunca bir kez gerekmektedir. Transfer sonrası destekleyici tedavide haplar, iğneler, hazneden kullanılacak jeller bulunmaktadır. İğne yapma konusunda çekinen çiftlere genelde jel veya fitil kullanmaları ya da kliniğe gitmeleri önerilmektedir.


Stres tüp bebek sürecini nasıl etkiliyor?
Bir tüp bebek merkezinin yaptığı çalışmada, bir grup hafif erkek infertilitesi olan çifte, 3-5 ay sonrası için tüp bebek randevusu verilmiş ve bunun üzerine bu çiftler, randevularını aldıktan sonra psikolojik olarak rahatlamış. Bu çiftlerin % 30’unda spontane hamilelik oluşmuş. Ya da bir hasta bizi tüp bebek tedavisinden 3 yıl sonra arıyor ve “Yine hamile kaldım.” diyor…Çünkü çocukları olduğu için psikolojik olarak rahatlar. Böyle şeyler yaşanabiliyor ama kişinin eşinde hiç sperm yoksa ya da tüpler tıkalıysa, böyle bir şey mümkün olamıyor.Tüp bebek tedavisi kaç defa denenmeli ve ne zaman bırakılmalıdır ? İstisnai hastalarınız da oldu mu ?
Bu tedaviyi tercihen üç kere yapmakta fayda bulunmaktadır. İlk üç denemede hamilelik artmaktadır. 5. denemeye kadar da artmaktadır ama 9. denemede hamile kalan bir hastam da oldu .Tüp bebekte en şanslı olanlar; sperm değerlerinde azalma olanlar, ardından yumurtlama kusurları ve tüp tıkanıklığıdır. En düşük şans, yumurtalık tembelliği olanlardadır. Tüm yaşlar ortalandığında, hamilelik şansı %14 ‘tür. Daha önce uygulanan tedavilerde nelerin yapıldığı, yumurtanın kaçının döllenmiş olduğu, spermin durumu, ve oluşan embriyoların kalitesinin ne olduğu gibi bilgiler, yeni tedavide bu durumları kişinin lehine çevirmek açısından önem taşımaktadır.


Bu tedavi sürecin çiftler için daha kolay geçmesi için sizin önerecekleriniz nelerdir?
Tüp bebek tedavisi basit bir tadavi olmasına rağmen, bu sürece özellikle akrabaların akıl vererek müdahale ettiğini görüyoruz. Oysa tüp bebek tedavisi, 15-35 gün süren basit bir süreç. Uzaktaki hastalarımızla bile tedaviyi kolaylıkla yürütebiliyoruz. Bunun için, Avustralya’da kullandığımız bir takvimi hastalarıma veriyorum. Bu takvimle; alınacak ilaç miktarı, kontrol ve tahlil zamanlamaları gayet açık ve net olarak çiftlerin önünde oluyor. Süreç kolaylaşıyor. Takvimlerini ben de takip ediyorum. Çiftlere, ilaçların nasıl kullanılacağına dair bir eğitim de zaten veriyoruz. Stres minimuma çekilmiş oluyor.

Tüp bebekten önceki aşamalar nelerdir ? Bu tedaviye hangi noktada karar verilmektedir?
Evli çiftlerin bir yıl bitiminde düzenli cinsel yaşantı sonrası gebe kalamaması durumuna “infertilite” denir. Bu nedenle başvuran bayanların sistemik ve jinekolojik muayenesi yapıldıktan sonra temel tetkikler ( sperm analizi, ilaçlı rahim ve tüplerin filmi, hormon tahlilleri) istenir. Tahliller sonucunda tanı konularak tedavi planı belirlenir. Tedavinin başarısında çiftlerin tedavi programına tam katılımı ve istekli olmaları çok önemlidir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?
Tedavinin seçiminde çiftin infertilite süresi, bayanın yaşı, önceki tedavilerin sonuçları ve en önemlisi çiftin beklentileri gözönünde bulundurulur. Uygulanacak tedavinin çiftin günlük yaşantısına ek stres getirmemesi için gerekli ayarlamalar yapılır.

Her tedavi seçeneği tüm çiftler için uygun değildir. Yapılan tetkikler sonrasında erkek, kadın ya da her ikisinde birden sorun saptanabilir. Neden belli ise sebebe yönelik tedaviler yapılır. Çiftlerin %20’sinde yapılan tetkikler sonucunda bir neden bulunamayabilir. Bu duruma açıklanamayan infertilite adı verilir ve genel olarak üremeye yardımcı yöntemler kullanılır.


Tüpbebek tedavisi öncesi diğer tedavi yöntemleri nelerdir?
· Endoskopik cerrahi (Kapalı sistem) ile tüplerin açılması, tüplerin etrafındaki yapışıklıkların giderilmesi, endometriozis (rahimiçi duvarının karın içinde olması durumu) odaklarının çıkartılması, yumurtalıklarda “çikolata kistleri”nin çıkartılması, yumurtalıkların duvarında deliklerin açılması, myomların alınması
· Histeroskopik (Rahimiçi kapalı sistem) myom alınması, yapışıklıkların açılması, poliplerin alınması
· Yumurta geliştirme tedavisi (Kontrollu ovaryen stimulasyon) ile sayıca fazla yumurta elde etme
· Rahimiçi aşılama (Intrauterin inseminasyon) ile spermin embryoloji laboratuvarında işlemlerden geçirilmesi sonrası rahim içerisine yumurta çatlama döneminde yerleştirilmesi

Kontrollu ovaryen stimulasyon hakkında bilgi verir misiniz?
Yapılacak olan tedavi ovulasyon olmamasının nedenine göre değişir. Ovulasyon olmaması erken menapoza bağlı ise uygulanabilecek tedavi çok sınırlıdır.Bu durumda menopoza bağlı kemik erimesi, vajinal kuruluk ve benzer bulguları ortadan kaldırmak için östrojen ve progesteron tedavisi uygulanır. Hastada prolaktin (süt üretimini sağlayan hormon) düzeyi yüksek ise bromokriptin tedavisi uygulanmalıdır. Hastada tiroid hormonları gibi bazı hormonların eksikliği varsa bu hormonlar takviye edilir. Çok zayıf olan kadınların tedaviye başlamadan önce kilo almaları önerilir. Çok zayıf olan kadınlargenellikle düşük doğum ağırlıklı bebekler doğurur. Beslenme yetersizliğine bağlı amenoresi olan kadınlarda gebelik oranları düşüktür ve bu kadınlarda gebelik elde edildiğinde gelişme geriliği olan bebekler doğar. Diğer nedenlere bağlı ovulasyonun olmadığı durumlarda ilk seçilecek ilaç klomifen sitrattır. Klomifen beyinden GnRH'un (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon) salınmasını arttırır. GnRH'da hipofiz bezinden FSH ve LH hormonlarının salınmasını arttırarak etki gösterir. FSH ve LH sayesindeyumurtalıklarda folikül gelişimi başlar.Klomifen sitrat 50 mg'lık tabletler halinde bulunur. Adetin 3 ile 5. günleri arasında başlanan Klomifen tedavisi 5 gün sürer. Tedaviye günde 1 veya 2 tablet ile başlanır. Bu dozlarla yumurta gelişimi sağlanabiliyorsa tedaviye gebelik elde edilene dek devam edilir. Gebeliklerin çoğu ilk altı ay içinde elde edilir. Hastaların %75'inde yumurta gelişimi sağlanır ve klomifen sitrat ile yumurta gelişimi sağlanan kadınların %30-35'i gebe kalır. Klomifen sitrat vajinal kuruluğa ve rahim ağzındaki salgının koyulaşmasına neden olur. İlacı kullanan kadınların %5'inde sıcak basması şikayeti görülür. Bazı kadınların yumurtalıklarında kistler gelişebilir. Nadir olarak karında şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, bulantı, deri döküntüsü ve depresyon görülebilir. Klomifen sitrat kullanan kadınların %5'inde ikiz gebelik oluşur.

Klomifen ile ovulasyon sağlanamadığında hangi ilaçlar kullanılır?
Klomifen ile yumurta gelişimi sağlanamadığında hMG (menopozal gonodotropin), FSH ve GnRH agonistleri (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon benzerleri) kullanılabilir. FSH ve LH hormonlarını içeren hMG preparatları menopoz dönemindeki kadınların idrarları toplanarakbunlardan FSH ve LH hormonlarının ayrıştırılması ile elde edilir. hMG yumurtalıkları uyararak yumurta gelişimini sağlar. Bu preparatlar klomifene cevap vermeyen vakalarda ve tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme tekniklerinin uygulandığı çiftlerde kullanılır. hMG kas içine enjekte edilerek kullanılır ve tedavi genellikle 10-14 gün sürer. Kullanılması gereken hMG dozu hastadan hastaya değişiklik gösterir. Düşük dozda kullanılan hMG ile yumurta gelişimi sağlanamazken gereğinden biraz yüksek doz kullanıldığında ise çoğul gebelik ve hiperstimulasyon (yumurtalıkların aşırı uyarılması) riski artar. Dolayısı ile hMG tedavisi sırasında yumurta gelişimi çok iyi izlenmelidir. Bunun için uygulanan en güvenilir yöntemler gelişen folikül çapının ultrasonografi ile ölçülmesi ve kandaki östrodiol hormon düzeyinin belirlenmesidir.


Rahim İçi Aşılama (IUI) nedir? Nasıl yapılır?
Rahim içi aşılama spermin direkt olarak rahimin içine yerleştirilmesidir. Bu işlem servikal etken ( servisit, servikal darlık, yetersiz mukus ya da spermi kabul etmeyen mukus varlığı), izah edilemeyen infertilite, erkek infertilitesi veya immünolojik infertilite durumlarında uygulanır. Kadının yumurtalıkları hormon ilaçlarıyla uyarılır. Yuumurtayı içeren foliküllerin sayısı, büyüklüğü ve rahimin iç duvarının kalınlığı ultrason ile ölçülür. Kan hormon seviyeleri ölçülür. Yumurtlama, human korionik gonadotropin enjeksiyonu ile uyarılır; 36-48 saat sonra yumurta atılır. Erkeğin spermi en yüksek kalitede sperm elde etmek için hazırlanır. Bu hazırlanmış sperm daha sonra kateter aracılığıyla vajen ve serviks yolundan rahim içine verilir.

Laparaskopik cerrahi hakkında bilgi verir misiniz?
Laparaskopik cerrahinin avantajı karın açılmadan kamera ve büyütme olanakları ile minimal invaziv cerrahi yapabilmektir. Jinekolojik operasyonlar günümüzde laparaskopik olarak yapılabilmektedir. Bayanlar bu tip cerrahi sonrası günlük hayatlarına daha erken dönebilmektedirler. Dolayısıyla yaşam kaliteleri de bu oranda yüksektir. Gebe kalma şansını arttırıcı cerrahi girişimler içerisinde en sık yapılan tedavi endometriozis hastalığı için uygulanmaktadır. Endometriozis rahim içi duvarının rahim dışında görülmesidir. Endometriozis pelvik boşluk haricinde mesane,barsak, rektum, appendiks ve vajende de görülebilir. Pelvis içinde en sık rahim arkasında, karın yan duvarlarında ve yumurtalıklarda görülür. Her ay kadının hormonal değişikliklerine cevap verir. Dolayısıyla endometriotik doku etraf dokulara kanayabilir ve etkilenen bölgede irritasyon bulgularına neden olabilir. Bu enflamasyon ve kanama döngüsü nedbe dokusu oluşumuna neden olabilir. Bu nedbeler yaygın olup normal anatominin bozulmasına yol açabilir.
Cerrahi tedavi, laparaskopik cerrahi tanı ve tedavide kesin yoldur. Tüm endometrial lezyonlar ilk tanı konulduğunda laparaskop yoluyla çıkartılmalıdır. Birçok kadın cerrahi olarak düzeltilebilecek nedenler yüzünden kısırlık tedavileri almaktadır. Çoğunda endometriozis, önceki ameliyatlara veya pelvik enfeksiyonlara bağlı yapışıklıklar vardır. Endometriozis ve yapışıklıklar tüplerin tıkanmasına ve şekil bozuklukluğuna neden olur. Laparaskopik cerrahi, tüplerin normal anatomisi sağlar. Adezyonların giderilmesinde endometriozis veya yapışıklıkların yakılması veya kesilerek çıkartılması gerçekleştirilir.
Fimbrioplasti, tüplerin uç kısımlarındaki yapışıklıkların giderilmesini sağlar.
Salpingostomi, tüpler sıkıca kapalı olduğunda yeni bir açıklık oluşturmaktadır.
Tubotubal anastamoz, kesilmiş yada tıkalı tüp parçasının aradaki bölümün çıkartılarak uç uca birleştirilmesidir.

Histeroskopik cerrahi hakkında bilgi verir misiniz?
Histeroskop adı verilen ince bir teleskop ile yapılır.
* Serviksten(rahim ağzı) geçilerek uterusun (rahmin) değerlendirilmesi yapılır.
* Histeroskop ile uterus içindeki myomlar tanımlanabilir.Bu myomlar çeşitli kramplara (dismonere) ,ağır adet kanamasına ve adetler arasında kanamalara neden olur.
* Myomlar resekteskop denilen bir tür histeroskop ile alınır.
* Ofis histeroskopi ile uterusda görülen polipler çıkarılır ,bu polipler periyodlar arasında kanamalara neden olabilirler.
* Ofis histeroskop ile hızlı ve kolay bir şekilde anormal kanamaların nedeni tanımlanabilir.


Tüp bebek öncesi çiftlerden istenen tetkikler nelerdir?
Evli sağlıklı çiftlerin haftada en az 2 kez cinsel birleşme ile gebe kalma şansları ay başına %20, yıl başına ise %90dır. Evli çiftlerin bir yıl bitiminde düzenli cinsel yaşantı sonrası gebe kalamaması durumuna çocuk sahibi olamama “infertilite” denir. Bu demektir ki bir yıl bitiminde bizlere evli çiftlerin %10u başvurmaktadır.
Nedenler incelendiğinde sadece erkeğe ait nedenler %19, sedece kadına ait nedenler %13, hem erkeğe hem kadına ait nedenler ise %18 oranında tespit edilmiştir. Tüplerin tıkalı olması %14, yumurtalıkların tembel olması %6, yumurtlama kusuru %6 oranında bildirilmiştir.

Çocuk isteği ile başvuran çiftlere tedavi şeması yapmadan önce bazı incelemeleri yapmak gerekmektedir. Öncelikle hem bayandan hem de erkekten detaylı öykü alınmalıdır. Bayanların yaş tedavi başarısı ve seçeneği açısından önemlidir. Örneğin 35 yaş altında tüpbebek ile gebe kalma şansı %45 civarında iken bu oran 38 yaş sonrası %28e inmektedir. Evlilik süresi ve çocuk isteme süresi sorulmalıdır. Yedi yıldan fazla çocuk isteği olan çiftlerde tedavi seçenekleri hızla tüpbebek uygulamalarına yöneltilmelidir.

Bayanın kilo ve boyu adet düzeni ve tedavide kullanılacak ilaçlar açısından önemlidir. Cinsel birleşme sıklığı belirli aralarda olmayabilir ve bu gebe kalamama nedeni olabilir. Adet düzeni, adet dönemimde sancı, cinsel ilişkide ağrı sorgulanmalıdır. İlişki ve adette ağrı olması “endometriozis” hastalığını düşündürmekte ve bu da başvuran çiftlerin %9 unda tek başına neden teşkil etmektedir.

Son adet tarihinin ilk günü istenecek tetkikler ve planlanan tedavi açısından tarih çizelgesi oluşturmak açısından önemlidir. Sigara kullanımı yumurtalıkların cevabında azalmaya neden olabilir. Varsa önceki gebeliklerin nasıl sonuçlandığı (düşük, küretaj, doğum, sezaryen) bilinmelidir. Örneğin daha önce çocuk doğurmuş bir bayanın gebe kalma şansı hiç doğurmamış birine göre %5 daha fazladır. Düşük yapan hanımların şansı ise hiç gebe kalmamışlar ile aynıdır.

Bayanların geçirdiği önemli hastalıklar ve ameliyatlar (yumurtalık, rahim, tüp ameliyatları) bilinmelidir. Yumurtalık ameliyatları yumurtalıkların ilaçlara vereceği cevabı azaltacak, tüpleri içeren ameliyatlar ise yapışıklıklara neden olabilecektir. Kan tahlili olarak adetinin başlangıc gününü 1 sayarak 3. günü kanda FSH,LH, Prolaktin, TSH değerlerine bakmak gerekir.

Bayanların sistemik ve jinekolojik muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenede rahimin büyüklüğü, konumu, yumurtalıkların büyüklükleri belirlenmelidir. Haznede akıntı varsa rahim ağzından kültür ve smear incelemesi için sürüntüler alınmalıdır. Meme muayenesi herhangi bir akıntı açısından dikkatle yapılmalıdır. Adet döneminde ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi gerekir. Tüplerin açıklığının incelenmesi için adet bitiminden birkaç gün sonra ilaçlı rahim filmi (histerosalpingografi) çekilebilir.

Erkeklerin mesleğini sorgulanmalıdır. Bazı toksik maddeler sperm sayısında azalmaya neden olabilir. Sigara kullanımı sperm değerlerinde azalmaya neden olmaktadır. Geçirilen bazı ameliyatlar ( Fıtık ameliyatı, varikosel ameliyatı) sperm yollarında tıkanıklığa neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık, idrar yolu iltihabı öyküsü de araştırılmalıdır. Düzenli kullanılan ilaç varsa kaydedilmelidir.

Her tedavi seçeneği tüm çiftler için uygun değildir. Yapılan tetkikler sonrasında erkek, kadın ya da her ikisinde birden sorun saptanabilir. Neden belli ise sebebe yönelik tedaviler yapılır. Çiftlerin %20’sinde yapılan tetkikler sonucunda bir neden bulunamayabilir. Bu duruma açıklanamayan infertilite adı verilir. Bu durumda gebeliği arttırıcı tedaviler uygulanır.
Tedavinin başarısında çiftlerin tedavi programına tam katılımı ve istekli olmaları çok önemlidir. Tedavinin seçiminde çiftin infertilite süresi, bayanın yaşı, önceki tedavilerin sonuçları ve en önemlisi çiftin beklentileri gözönünde bulundurulur. Uygulanacak tedavinin çiftin günlük yaşantısına ek stres getirmemesi için gerekli ayarlamalar yapılır.

Tüpbebek tedavisinde ilaç olarak neler kullanılmaktadır?
HMG (menopozal gonodotropin), FSH ve GnRH agonistleri veya antagonistleri (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon benzerleri) kullanılabilir.

FSH ve LH hormonlarını içeren hMG preparatları menopoz dönemindeki kadınların idrarları toplanarak bunlardan FSH ve LH hormonlarının ayrıştırılması ile elde edilir. hMG yumurtalıkları uyararak yumurta gelişimini sağlar. hMG kas içine enjekte edilerek kullanılır.
Sadece FSH veya LH içeren preparatlar rekombinan teknoloji ile yapılmaktadır. Ciltaltına uygulanabilir.

FSH ve HMG ile tedavi genellikle 10-14 gün sürer. Kullanılması gereken doz hastadan hastaya değişiklik gösterir. Tedavisi sırasında yumurta gelişimi çok iyi izlenmelidir. Bunun için uygulanan en güvenilir yöntemler gelişen folikül çapının ultrasonografi ile ölçülmesi ve kandaki östradiol hormon düzeyinin belirlenmesidir.

GnRH analogları kimyasal yapıları GnRH hormonuna çok benzeyen ilaçlardır. Bu ilaçlar ilk kullanıldıklarında hipofiz bezini uyararak FSH ve LH salınımını arttırır fakat bir süre sonra hipofiz bezi bu ilaçlara cevap vermez, FSH ve LH düzeyleri düşer. GnRH anologları ile tedaviye menstrul siklusun başında veya adetin 21. günü başlanır. Bu ilaçlar cilt altı enjeksiyon veya nazal sprey (burun spreyi) olarak kullanılır. İlaçlara 10-14 gün devam edildikten sonra östrodiol düzeyleri belirlenir ve ultrasonografik inceleme yapılır. Hormonlar yeteri kadar baskılanmış ise HMG/ FSH enjeksiyonlarına başlanır. Bu enjeksiyonlar sırasında GnRH analoglarına da devam edilir. Foliküllerin çapı ve östrodiol değerleri ölçülerek hCG enjeksiyonun (çatlatma iğnesinin) verileceği gün tespit edilir. hCG enjeksiyonundan sonra GnRH anologları ve hMG enjeksiyoları kesilir.
GnRH antagonistleri hipofiz bezinde FSH ve LH salınımını kullanılmaya başladıklarında baskılarlar. Ciltaltı enjeksiyon olarak FSH/ HMG enjeksiyonları başladıktan 5 gün sonra başlanır ve hCG gününe kadar devam edilir.


__________________


Bizim işimiz rekorlara imza atmak.
stelyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
 

Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2 Şuan Saat 04:42.


Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 PL2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386