Doruksat Uyduforum width=  

Geri Git   Doruksat Uyduforum >
--=DİNİ VE SOSYAL HAYAT - MUHABBET - İŞ HAYATI=--
> Muhabbet Harici Ciddi Düzeyli Konular > Güncel Olaylar
Albümler Kayıt SSS Üye Listesi Ajanda Konuları Okundu İşaretle

PROGRAM ARŞİVİ BÖLÜMÜMÜZDE YAYINLANAN PROGRAMLARIN TÜMÜ TANITIM AMAÇLI OLUP FREEWARE YADA PROGRAM SAHİPLERİNİN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLADIĞI DEMOLARIDIR. BU NEDENLE FORUMUMUZDA SERİAL CRACK VS YASAKTIR. FULL KULLANMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN SATIN ALINIZ !!!

ÖNEMLİ = TÜRKİYE DE BULUNAN ŞİFRELİ DİGİTAL YAYINLARIN İLLEGAL İZLENMESİNE YÖNELİK MESAJ YAZMAK DOSYA YAYINLAMAK VEYA ŞİFRE VERMEK YASAKTIR. AKSİNİ YAPAN ÜYELERİMİZ UYARILACAK VE MESAJI SİLİNECEKTİR !!!Yanıtla
LinkBack Konu Araçları Mod Seç
Okunmamış 19-02-2006, 19:17   #1 (permalink)
Elektronikçi
 
stelyo kullanıcısının avatarı
Giriş: 28 Jan 2005
Konum: Kuşadası
Yaş: 40
Mesaj: 9,289
KUR'AN incilleştiriliyor (üniversiteler böyleyse!!)


KUR’AN İncilleştiriliyor


Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Suat Yıldırım’ın Kur’an mealine Tevrat ve İncil’den bölümler eklediği ortaya çıktı...


Skandal, usta gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Ceviz Kabuğu programında ortaya çıktı. Hulki Cevizoğlu’nun konuklarından, “Dinlerarası Diyalog İhaneti” kitabının yazarı Prof.Dr.Yümni Sezen, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Suat Yıldırım’ın içine Tevrat ve İncil’den bölümler eklenmiş Kur’an mealini izleyicilere göstermesi tartışmanın fitilini ateşledi.


Bu iblis edebiyatıdır

KONUNUN hararetle tartışıldığı sırada, dostlarının ikazı üzerine, seyahat etmesine rağmen otomobilini park ederek programa telefonla katılan Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk, durumu “iblis edebiyatı” diye nitelendirdi. Adeta ağzını açıp gözünü yuman Öztürk, Prof.Yıldırım’a ‘Şeytanlık yapma, biz enayi değiliz. 50 yılımızı verdik bu işe’ diye bağırdı.


Allah belasını versin

ÖZTÜRK, öfkeli konuşmasına “Kuran’ı Kerim’i İncilleştirmeyi bırakın. Bunun altından kalkamazsınız. Hadisi inkâr edenin Allah belasını versin. Sizi tövbe etmeye davet ediyorum” diyerek devam etti. Bu arada söze giren Prof.Bayraktar Bayraklı da Prof.Dr.Yıldırım’a hitaben, şunları söyledi: “Beynini aç sorgula. Hz.Muhammed Allah’ın söylemediği bir ayeti nasıl yorumlayacak?”


6 saat sürdü

Usta Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun Kanaltürk’te yayınlanan Ceviz Kabuğu programında bu hafta yine olay vardı. Yaklaşık 6 saat süren programda ilahiyatçılar birbirine girdi.


Hıristiyan Müslüman olabilir mi?

Kuran mealinde İncil ve Tevrat’tan örnekler veren ve hadisleri kaynak göstererek, Hz.İsa’nın tekrar yeryüzüne ineceğini savunan Prof.Yıldırım’a en sert tepki Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk’ten geldi. “Hıristiyan Müslümanlar” tabirinin literatüre sokulduğuna dikkat çeken Prof.Öztürk, “Prof.Yıldırım’ın durumuna bu açıdan baktığımızda yürekler acısıdır. Bir ilim adamının, böyle bir unvan taşıyan adamın bu hallere düşmesi hakikaten çok hüzün vericidir. Çok dramatik bir tablo seyrettik burada. Hz.Peygamberi inkar etmiyor, fakat etrafında birleşeceğimiz öncü Hz.İsa olacaktır demesi meseledir. Dünyayı ancak Hz.İsa kurtarır mesajı verilmeye başlanması ve ana yayın organlarının üstüne İsa’nın ikonunu konulması -başlı başına İslam dışı harekettir- bunun arkasından da o meal faciası iyice ürpertici bir manzaradır. Yaptığınız açıklamanın ne ilmen ne dinen hiçbir tutar tarafı yoktur. Ben sizi tövbe edip, bunu bir daha gözden geçirmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.


Kur’an İncilleştiriliyor

Ekranların vazgeçilmez tartışma programı Ceviz Kabuğu yine milyonları televizyon başına kilitledi. Kuran mealinin içine Tevrat ve İncil’i de ekleyen ve Hz.İsa’nın tekrar yeryüzüne ineceğini savunan ve hadisleri kaynak gösteren, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Dr.Suat Yıldırım’a ilahiyatçılardan sert tepki geldi.

Programı arayan, Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk, durumu iblis edebiyatı diye nitelendirerek, Prof.Yıldırım’a “Orada şeytanlık yapma, beni konuşturma. Biz enayi değiliz. 50 yılımızı verdik bu işe. Ağzından çıkanı kulağın duysun. Kuran’ı Kerim’i İncilleştirmeyi bırakın. Hadisi inkâr edenin Allah belasını versin. Sizi tövbe etmeye davet ediyorum” dedi.

Marmara Üniversitesi’nden Prof.Bayraktar Bayraklı ise, Kur’an mealinin Paulus’un mektupları, Yuhanna İncili ve Luka İncili’yle birleştirilmesini, “Beşeri yazılan mektuplarla Kur’an’ı Kerim’i
birleştirmek” olarak değerlendirdi ve “Beynini aç sorgula. Hz.Muhammed (SAV), Allah’ın söylemediği bir ayeti nasıl yorumlayacak?” diye konuştu.

Usta Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun Kanaltürk’te yayınlanan Ceviz Kabuğu programında bu hafta yine olay vardı. Yaklaşık 6 saat süren programda ilahiyatçılar birbirine girdi. Kur’an mealinde İncil ve Tevrat’tan örnekler veren ve hadisleri kaynak göstererek, Hz.İsa’nın tekrar yeryüzüne ineceğini savunan Prof.Yıldırım’a en sert tepki ise yolculuk sırasında arayan Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk’ten geldi. Prof.Öztürk, Prof.Yıldırım’ı şu sözlerle eleştirdi: “Orada şeytanlık yapma, beni konuşturma. Biz enayi değiliz. 50 yılımızı verdik bu işe. Ağzından çıkanı kulağın duysun. Kur’an’ı Kerim’i İncilleştirmeyi bırakın. Bunun altından kalkamazsınız. Hadisi inkâr edenin Allah belasını versin. Yalan söyleyenin de Allah belasını versin. İslam tarihinde böyle bir şey var mı? Sizi tövbe etmeye davet ediyorum.”


Hıristiyan Müslümanlar

“Hıristiyan Müslümanlar” tabirinin literatüre sokulduğuna dikkat çeken Prof.Öztürk, “Prof.Yıldırım’ın durumuna bu açıdan baktığımızda yürekler acısıdır. Bir ilim adamının, böyle bir ünvan taşıyan adamın bu hallere düşmesi hakikaten çok hüzün vericidir. Çok dramatik bir tablo seyrettik burada. Hz.Peygamberi inkar etmiyor, fakat etrafında birleşeceğimiz öncü Hz.İsa olacaktır demesidir mesele. Dünyayı ancak Hz.İsa kurtarır mesajı vermeye başlanması ve ana yayın organlarının üstüne İsa’nın ikonunun konulması -başlı başına İslam dışı harekettir- bunun arkasından da o meal faciası iyice ürpertici bir manzaradır. Yaptığınız açıklamanın ne ilmen ne dinen hiçbir tutar tarafı yoktur. Ben sizi tövbe edip, bunu bir daha gözden geçirmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.


İblis Edebiyatı

Kur’ani değerlerin asırlardır neler çektiğini bilmeniz lazım diyen Prof.Öztürk, “Şimdi sünneti Muhammediye’nin ve Resul’u Ekrem’in hadislerinin içine nasıl yalanların sokulduğunu bilmeniz lazım. Böyle birtakım taktik oyunları Hıristiyanların içimize soktuğu iblis edebiyatıdır. Hz.Peygamberin sünnetleri ve sözleri elbette ki başımız üstüne. Senelerdir bu oyunu oynuyorsunuz. Ama ne peygamber, ne hadis, ne sünnet ne de Kur’an kalıyor. Bu akşam anlaşıldı ki o da kalmıyor. Hz.Peygamberin hadisleri diye ortaya getirilen sözlerin Kur’an’ı Kerim’le çelişenleri söz konusu olduğunda o sözleri mi Kur’an’a uydurarak düzelteceğiz, yoksa Kur’an’ı mı o sözlere uyduracağız? Sen buna cevap ver. Hz.Peygamberin hadisleri ve sünnetleri Kur’an dışında bir din mi kuruyor? Hz.İsa dönecek yalanının getirilmesi ve, Hz.İsa’nın döneceği beyaz katır ve beyaz minareden maksat bu Beyaz Saray’daki ulvi ruhlardır” diye devam etti.


Şefaat ya Papa

Prof.Öztürk, Prof.Yıldırım’ı tekrar sert bir dille uyararak, “Lütfen, bu zararın, yanlışın neresinden dönerseniz dönün. Hıristiyan dünya sizi kullanarak, Müslümanları ve özellikle de Müslüman Türk dünyasını, Anadolu’yu mahvediyor. Siz araç olarak kullanılıyorsunuz. Yeter! Müslümanların yüreğinin yağını erittiniz. Artık şefaat ya resulullah gitti, şefaat ya Brüksel, şefaat ya Washington, şefaat ya Bush, şefaat ya papalık deniyor, olayı buraya getirdiniz. Bir de kalkıp orada konuşup savunma yapıyorsun. Allah, Peygamber aşkına lütfen hiç olmazsa Kur’an’a sokmayın bunları. Elinizi Kur’an’dan çekin! Kur’an’ın mealinin içine Luka’yı lakayı zukayı sokmayın. İncil, Paulus’un mek-tupları ile doludur. Bunları alıp Kur’an’a yamayıp yeni bir ‘Hıristiyani Kur’an’ çıkarıyorsunuz ortaya. Şeytânlık yapıyorsunuz. Bunlar İsrâiliyat palavrası. Hıristiyanlığa hizmet edeceksiniz diye, Kur’an’ı tahrif ediyorsunuz... Bunun neresini savunuyorsunuz siz? Allah’tan affınızı isteyin. Yeter bu Müslümanlara yaptığınız, Allah aşkına yapmayın. O senin yaptığın meali Cenabı Hak hiçbir şey olmasa yarın huzurunda seni karşına çıkarır, seni şuna göre haşr edeceğim derse seni hiç kimse kurtaramaz” dedi.


Papaz tekerlemesi

Prof.Yıldırım’ın bu sözlere karşılığı “Prof.Öztürk, ilmi olarak birtakım kırıntılar ifade etti. Bunlar kuru iftiralar. Aynen iade ediyorum” şeklinde olunca, Prof.Öztürk’ün bu sözlere yanıtı gecikmedi ve gülerek “İade edemezsin nereye iade edeceksin? Bende öyle bir adres, öyle bir yer yok. Bunlar papaz tekerlemesi.. Ben seni seven kucaklayan bir adamdım. Bu Kur’an’ı Kerim’e yaptığın beni çileden çıkardı. Kitabının adına ‘İncil’le Tevrat’la mukayeseli Kur’an meali de. Kur’an meali diyorsun içerisi Paulus’un mektuplarıyla dolu.

Hz.İsa’nın tevhidini şirke bulaştırmış bir adamın İncil’ini getiriyorsun, Kur’an’a bu kötülüğü nasıl yapıyorsun? Bu meal tam bir faciadır. Kur’an’ı Kerim’i İncilleştiriyorsun. Tövbe edin!.. ” Prof.Yıldırım bu eleştirilere karşılık, Mustafa Sabri Efendi’yi okumalarını tavsiye edince, Prof.Öztürk, “Mustafa Sabri memleketine ihanet etmiş, Müslümanları Hıristiyanlara satan bir adamdır. Mustafa Sabri’yi örnek verince iyice kaybettin. Sandalye altından gitti.”


‘Diyalog’ misyoneri!

Papalık Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanı ve Vatikan’ın Kahire Büyükelçisi Başpiskopos Michael Fitzgerald, Mısır El Ezher Üniversitesi Şeyhi Muhammed Tantavi’yi ziyaret etti. Michael Fitzgerald, Rektör Tantavi ile bir araya geldikten sonra soruları yanıtlamadan El Ezher Üniversitesi’nden ayrıldı.


PKK’ya destek

Dinlerarası diyalog konusunun da masaya yatırıldığı programda Prof.Öztürk, “Doğrudan doğruya Hıristiyan dünyanın İslam dünyasına karşı bin yıldır verdiği kavganın rövanşını almada kullandığı sinsi bir aldatmaca ve ihanet oyunudur. Gak guk etmeyelim vakalara bakalım. PKK’ya destek veren kurumların içinde Dünya Kiliseler Birliği ve Avrupa Kiliseler Birliği de var. Bakar mısınız, nasıl yürüyor bize karşı diyalog. İçine bunları koymak demek Kuran’ı İncilleştirmek ya da Hıristiyanlaştırmaktır” şeklinde açıklamalarda bulunurken, Cevizoğlu’nun, “Diyalog olacaksa bu diyalogu kim yapacak?” sorusu üzerine programa telefonla katılan Misyonerlik Araştırmacısı Tuncer Günay, “Vatikan ve bizim anladığımız diyalog farklı diyerek karikatür krizinde Vatikan’dan güçlü bir ses çıkmasını beklerdim” diye kaydetti. Cevizoğlu, birçok Hıristiyan din adamının din adamlığı yapmadığını belirterek, “Din adamlığı cüppesi, onların ajan maskesi” yorumunda bulundu. Prof.Sezen, “Dini bilmeyen insanlar nasıl diyalog yapacak? dedi. Topkapı ve Kremlin aynı ortak amacı taşır diyorlar. Bu artık sarhoşluğu da geçmiş. Kelimelerde anlaşmamız lazım. Hoşgörü ve saygı diyorlar, bu iki kelime adeta şifre” derken Prof.Bayraklı, “Diyalog eşit güçler arasında yapılır. Hıristiyanlar, Yahudiler bizim dinimizi Kuran’ımızı vahiy kitabı olduğunu kabul ettikleri taktirde bir masaya oturup diyalog yapılabilir. Şirk en büyük problemdir. Hz.İsa Allah’ın oğlu, Rab diyorlar, bu şirktir. Karşı karşıya oturduğumuz kişinin bu şirkini kabul edebilecek miyiz? O zaman neyin diyalogunu yapacağız?” diyerek eleştirdi.


“Beynini aç”

Programa katılan Dinlerarası Diyalog İhaneti kitabı yazarı Prof.Dr.Yümni Sezen Prof.Dr.Suat Yıldırım’a şöyle bir soru yöneltti: “Hz.İsa’nın etrafında bütünleşmemiz şimdi mi talep ediliyor yoksa Hz.İsa geldiği zaman mı?” Yıldırım, yanıt vermekte zorlanarak, “Ben Peygamberimizin Hz.İsa’nın döneceği ile ilgili verdiği haberlere inanıyorum” dedi. Prof.Dr.Bayraktar Bayraklı ise “Beynini aç sorgula. Hz.Muhammed Allah’ın söylemediği bir ayeti nasıl yorumlayacak?” diyerek tepki gösterdi.


“Böyle ilim adamlığı olmaz”

Cevizoğlu’nun, “Kur’an’ı Kerim’de Hz.İsa’nın geri döneceğini bildiren bir ayet var mı?” sorusunu yöneltmesi karşısında, Prof.Yıldırım, “Bunu açıkça bildiren bir ayet yoktur” yanıtını vermesine rağmen hadislere dayandığını söyledi. Prof.Bayraklı, “Böyle bir hadisin uydurma olacağını ilim adamı olarak düşünmez misiniz? Böyle ilim adamlığı olmaz. İncil’de peygamberimiz müjdelenmiştir. Hz.Peygamber Hz.İsa’yı müjdelememiştir. Hz.İsa bu dünyaya bir daha gelmeyecek” diyerek, konuyla ilgili birçok ayet okudu. “Neden Hz.İsa’nın etrafında toplanalım diyorsunuz da Hz.Muhammed’in etrafında toplanalım demiyorsunuz?” diyerek eleştirilerine devam etti.


Mithat Paşa Faciası

Milyonları ekran başına kilitleyen Ceviz Kabuğu’nda bir de Mithat Paşa faciası ortaya çıktı. Programı arayan Emekli Tuğgeneral Noyan Umruk, Cevizoğlu’nun Osmanlı bayrağına hem hilal hem haç koyalım diyen Mithat Paşa’nın sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna, “Çok dinli bir imparatorluk havası yaratmak olabilir, ama benim kanaatimce çok yanlış, denize düşenin yılana sarılması gibi bir şey” diyerek cevap verdi. Programı arayan Tarih öğretmeni Olgun Aksu, Mithat Paşa ile ilgili belgelere örnek vererek, “Muz cumhuriyetinde dahi olmayan şeyler bizim ülkemizde oluyor. Biz bu hale nasıl geldik?” diyerek isyan etti ve “Tarih öğrettirilmiyor, bize tarihi anlatmayın deniyor” diye ekledi. Prof.Öztürk, Mithat Paşa’yı facia olarak nitelendirerek, “Bunun bir benzeri de Damat Ferit Paşa’dır. O da çok ulusluluğun ve çok hukukluluğun Osmanlı’nın hayatına girmesini istedi. Meclis-i Ayan bunu reddetti. Hilalin yanına haç gelmesini yalnız Mithat Paşa zorlamamıştır, Damat Ferit de bu işi sinsice yürütmüştür. Osmanlı saraya yabancı kadını soktuğu günden beri Osmanlı’nın Batı’ya düşkünlüğü ve bağlılığı genetikleşmiştir. İşi oralardan irdelemek lazım” diyerek farklı bir konuya dikkat çekti.


Çağrıda bulundu

Cevizoğlu’nun Osmanlı Devleti’nin son döneminde yaşamış bir siyaset adamı olan Abdullah Cevdet ile dünyada tek bir medeniyet var o da Avrupa medeniyeti diyen ve Osmanlı bayrağına hem hilal hem haç koyalım diyen Mithat Paşa’nın isimlerinin sokaklara ve caddelere verilmesi eleştirildi. Cevizoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek bu sokakların adı değiştirilsin çağrısında bulundu.


İşte provokasyon!

Prof.Dr.Bayraktar Bayraklı, Hz.Muhammed’in karikatürleri Türkiye’de yayımlanmadan bir ay önce kendisini Danimarka’daki gazetenin muhabirinin ziyaret ettiğini anlatarak “AB’ye girmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? gibi sorular sorarken birden önüme bir Peygamberimizin karikatürünün olduğu resim koydu ve karikatür üzerine konuşmaya başladık. Ağır konuştum. Muhabir bunun ifade özgürlüğü olduğunu, kimsenin ifade özürlüğüne engel olunamayacağını anlattı. Ben de bu pis, hakaret dolu işlerle ifade özgürlüğü olmaz. Özgürlük iyiliklerde olur. Bu çizgi Hz.İsa için bile yapılsa ben bunu yaptırmam. Aynı tepkiyi Hz.İsa için de gösteririm. O da bizim Peygamberimiz. Müslümanların sıkışık oldukları nokta Hz.İsa’ya o karikatürü çizip misilleme yapamayız. Çünkü o da bizim peygamberimiz, ona da inanıyoruz. Şimdi anlıyorum ki, meğer reaksiyon için gelmişler. Karikatür yayımlanmış, hiçbir yerden ses yok , kimse duymadı bunu biz çizdik diye provokasyon yaparak İslam alemini ayağa kaldırdılar. Bana geldiğine göre diğer yerlere de gitmiştir bu muhabir” açıklamasını yaptı. Cevizoğlu, bu sözler üzerine “Bu karikatürler dünyada tepki doğurmadan 5 ay önce çizilmiş. Kimse fark etmemiş. Bela Müslümanların üstüne üstüne geliyor. Çok ağır bir cevap istiyor. Cevap gelse yayımlasa iki tarafı birbirine düşürecek” değerlendirmesinde bulundu. Cevizoğlu, “Bizim Başbakanımız Hatay’da Dinler Bahçesi açıyorken, Avrupalılar bir başka dinler bahçesiyle cevap vermiyor da, Kinler bahçesi oluşturuyor” diyerek Danimarka Başbakanı Rasmussen’i eleştirdi. Bayraklı ise, “Bizim Başbakanımız, bizi yönetenler bu gazeteyi bir aylığına, bir yıllığına kapatır. Bunu siyasi açıdan yapmaları gerekirdi ki, İslam alemi sokağa dökülmesin. Peygamberlerine sahip çıkmadılar ve böylece halk sokağa döküldü” dedi ve İslam alemi yöneticilerine seslenerek “Buna sahip çıkılmalı ve bu gazete cezalandırılmalıdır. Danimarka malları bir daha satın alınmamalıdır. Kimliği gelişmemiş, hedefi belli olmayan insanlar içeriye kaba, dışarıya sus pus olurlar. Haçlı seferleri önceden yüz yüze yapılıyordu, şimdi kültürle, medyayla yapılıyor” diye konuştu.


__________________


Bizim işimiz rekorlara imza atmak.
stelyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
 

Okunmamış 01-03-2006, 00:03   #2 (permalink)
Üye
 
sevitetri kullanıcısının avatarı
Giriş: 08 Feb 2006
Yaş: 44
Mesaj: 40
Varsayılan gazete

stelyo bu haberi bir gazeteden(?) yapıştırmışsın sanırım kendi yorumun nedir ?


sevitetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Okunmamış 01-03-2006, 00:13   #3 (permalink)
Elektronikçi
 
stelyo kullanıcısının avatarı
Giriş: 28 Jan 2005
Konum: Kuşadası
Yaş: 40
Mesaj: 9,289
Varsayılan

sevgili @sevitetri.Kur’an mealine Tevrat ve İncil’den bölümler eklenmesine tabiki olumlu bakmıyorum.Özellikle son zamanlarda Kuran hakkında aykırı görüşler ortaya çıkmaya başladı.televolelerde izliyoruz.Özellikle ilahiyat prof.lerinin bu işlerin içinde olmalarını anlayabilmiş değilim.

Sizinde fikirlerinizi alalım sevgili sevivetri.Belki diğer arkadaşlarında katılımıyla farklı açılardan bakabiliriz konuya.

Saygılar.


__________________


Bizim işimiz rekorlara imza atmak.
stelyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Okunmamış 01-03-2006, 00:20   #4 (permalink)
Vip Members
 
bal650 kullanıcısının avatarı
Giriş: 16 Nov 2005
Yaş: 57
Mesaj: 234
Varsayılan

Allahü teala İslam dininden başka hiç bir din ile yapılan ibadetleri kesinlikle kabul etmeyeceğini beyan ediyor.(Ve men yebteğı ğayrel islame dinen felen yugbele minhü).Keza kendini Allahü tealaya sevdirmek isteyen kişi mutlaka Hz.Muhammed s.a.v i sevmek zorunda.Aksi asla mümkün değil.


bal650 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2 Şuan Saat 21:59.


Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 PL2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388